porady

Czym jest Melatonina?

Na pewno od czasu do czasu widziałeś reklamy rekomendujące suplementy, jakie uważają, że pomagają we wszystkim, od sztampowego przeziębienia po utratę wagi. Następny problem, z jakim ponoć dużo suplementów pomaga sobie poradzić jest stres, a bo dwie trzecie rodaków uważa, że stres ma symptomatyczny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, nic niepokojącego, że te naturalne odżywki na stres znikają z półek.

Choć nie są one osiągalne dla wszystkich, dawki terapeutyczne właściwych suplementów są w stanie w co niektórych przypadkach być rozważnym ukierunkowanym dodatkiem do zdrowej diety oraz stylu życia. Oto więcej informacji na temat takowej suplementacji.

Melatonina

Co to jest? Hormon uzyskiwany przez szyszynkę mózgu. Melatonina wspomaga kontrolować cykle snu. Ponieważ sen i nastrój są ze sobą ściśle powiązane, suplementacja melatoniną może złagodzić stres. Jest uważana za bezpieczny, ale może sprawiać działania niepożądane, takie jak:

• bóle głowy,

• przejściowe uczucie chandry,

• zawroty głowy i drażliwość.

Czy suplementy z melatoniną działają?

Badania wskazują, że melatonina może być pomocna w promowaniu zdrowych wzorów snu. Jedno małe badanie wykazało, że suplement znacząco poprawił sen, zaburzenia zachowania, chandrę oraz lęk u starszych pacjentów. W innym badaniu melatonina sprawiła dużą poprawę wydajności spania u bezsennych pacjentów w wieku 50 lat i starszych.

Magnez

Magnez jest minerałem niezbędnym do funkcjonowania nerwów i mięśni. Choć większa część osób spożywających zbilansowaną dietę ma wystarczającą ilość magnezu, często okazuje się w praktyce, że większa część Polaków je go jednakże mniej aniżeli powinno. Suplement z magnezem uważa się za bezpieczny, jednakowoż działania niepożądane mogą obejmować niestrawność żołądka, nudności, wymioty oraz biegunkę. Z rzadka, ogromne dawki mogą wywoływać nieregularne bicie serca oraz niskie ciśnienie krwi.

Nie ulega wątpliwości, że magnez dopisuje relaksacji; w następstwie tego jego niedobór może sprawiać stres, który ma szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Ponadto badania wskazują, że magnez odgrywa istotną rolę w osi hormonalnej i dopasowuje odpowiedź na stres.